https://morskiakvarium.bg/image/cache/catalog/blog/macroalgae/macroalgae-aclimatizacia-1170x600.jpg

Как да аклиматизирам моите макроводорасли?

  • 06 Feb 2023
  • |   0 Коментара

За много любители макроводораслите (или макроалгите) са критична част от филтрацията на техния рифов аквариум. Макроводораслите служат за много цели, като премахване на хранителни вещества от водата, конкуриране с вредни водорасли, осигуряване на местообитание за копеподи и естествен източник на храна за растителноядни (тревопасни) риби.

За ваш късмет, morskiakvarium.bg е чудесен доставчик на макроводорасли. Нашите макроводорасли са високо оценени и се предлагат в някои европейски магазини. Ние държим макроводораслите в отделни системи, където има единствено животни от нашето собствено производтсво. Това прави шанса да получите някакви вредители много малко вероятен. Преди изпращане всички макроводорасли се почистват щателно, третират и  инспектират преди да бъдат изпратени до вас.

Това правим ние от наша страна, но какво трябва да направите вие ​​от ваша страна? Точно това ще разгледаме в тази статия. Ще поговорим за почистването на вашите макроводорасли и аклиматизирането им към новия ви аквариум.

Трябва ли да аклиматизирате вашите макроводорасли при получаване?

Въпреки, че макроводораслите като цяло са издръжливи организми, те могат да се възползват от аклиматизацията. Те не изпитват същия вид стрес, като рибите и безгръбначните, но все пак могат да получат известни увреждания при поставяне в нови условия. Те няма да умрат напълно, освен ако не ги сложите в изключително непоносими условия. Възможно е в нова среда част от тях да умрат, като това да доведе до отрицателни ефекти и върху оцелелите макроводорасли. Ограничаване на измирането е основната причина, поради която аклиматизирането на макроводораслите е толкова важно! Ако можете да аклиматизирате своите макроводорасли (а защо да не можете?) - трябва да го направите! Несериозно е просто да ги "изпляскате" във вашия аквариум!

Какво кара макроводораслите да се „стресират“?

Макроводораслите за разлика от рибите и безгръбначните не изпитват никакъв психологически стрес. Поставени обаче в нова среда те ще изпитат известен дискомфорт. Трите фактора, които могат да го предизвикат са промените в pH, температурата и светлината. Изключвам солеността, защото за нея трябва вече да сте се погрижили, след като ще ги отглеждате във вашия аквариум. Затова трябва да направите промяната в рН, температурата и светлината възможно по-плавна.

Как да аклиматизирате вашите макроводорасли

Първото нещо, което трябва да направите, е да отворите леко торбичката, в която са макроводораслите. Оставете така за известно време, например 10-15 минути за да се регулира нивото на pH. При леко отворена торбичка нивата на въглероден диоксид и кислород бавно ще се нормализират, а това ще доведе до постепенно повишаване на рН. 

След това аклиматизирайте макроводораслите към температурата на аквариума. Може да направите това, като междувременно оставите леко отворената торбичка с макроводораслите потопена във водата на аквариума. Ако температурата на вашия аквариум е като тази на стаята, т.е. нямате нагревател или охладител за регулиране на температурата, просто оставете леко отворената торбичка в стаята за около 15 минути. 

Следва изплакване на макроводораслите с вода от вашия аквариум. Налейте в купа малко вода от аквариума и изплакнете макроводораслите в нея. Целта е да ги почистите от всякакъв детрит, загнили, избелени, умрели части или неприятни водорасли. Ако видите вредители, сега е момента да се отървете от тях. След почистване, извадете макроводораслите от купата и ги поставете в аквариума. Не добавяйте водата от купата обратно в аквариума!

Последното нещо, към което трябва да аклиматизирате вашите макроводорасли, е светлината. Подобно на коралите, макроводораслите могат да бъдат шокирани от внезапно интензивно осветление. През първия ден оставете светлините на рефугиума (или светлината, под която са макроводораслите) изключени. Ако имате регулируема светлина, намалете интензитета за следващия ден. Можете да започнете с ниски нива на светлина и бавно да ги повишавате за една седмица. Използвайте автоматичната настройка за аклиматизация, ако вашето лед осветление разполага с тази опция!

Това е! Така аклиматизирате макроводораслите. Лесно е и не толкова сложно, колкото аклиматизиране на риби или безгръбначни. Не се занимавайте с капкова аклиматизация или нещо подобно! Просто отворете леко торбичката, оставете температурата да се регулира, изплакнете макроводораслите и накрая ги добавете в аквариума. След това оставете те да привикнат към вашата светлина.

Вече знаете как да добавите успешно макроводорасли към вашия аквариум и може да ги изберете от нашите предложения тук: Макроалги.

0 Коментара

За да коментирате трябва да се Регистрирате