https://morskiakvarium.bg/image/cache/catalog/blog/raising_rotifers_in_home/rotifers_culturing-1170x600.jpg

Отглеждане на ротифери в домашни условия

  • 13 Aug 2020
  • |   0 Коментара

Отглеждането на ротифери (или известни още, като ротатории) в домашни условия не е нито сложно, нито скъпо. В тази публикация ще ви покажа как лесно и сравнително евтино, да стартирате и поддържате своя собствена култура от този вид зоопланктон.

Какво ще ни трябва?

Преди да започнем си набавете следните неща:

1. Аераторна помпичка за въздух - марката, модела и цената са без значение. Всички рано или късно започват да бръмчат, така че предпочитанията на избора оставям на вас. Ние използваме най-обикновени китайски аераторни помпички. Когато се поставят върху подходяща подложка са почти безшумни. Сравнително ниската им цена (само няколко лева) прави безсмислен всякакъв опит за ремонт. След време, като станат шумни ги заменям с нови.


2. Mаркуч за въздух (шлаух) - около 1,5 - 2 метра в зависимост от това, къде ще поставите помпата за въздух и колко съда искате да използвате:


3. Регулиращо "кранче" за въздух - 1 бр или толкова, колкото съда искате да
използвате:


4."Тетка", "разклонителче" или "кръстачка" за въздух - ако ще използвате два или повече съда;

5. Празни бутилки от минерална вода - 2 броя или толкова, колкото "реактора" искате да си направите - по 2 броя за всеки един реактор. Едната за самия "реактор", а другата за "стойката". Когато стартирам култура от нов вид, използвам бутилки от 1,5 литра, които са много удобни за целта. След известна употреба ми е по-лесно да ги изхвърля и заменя с нови, отколкото да се опитвам да ги почиствам.


6. Пластмасова тръбичка или пипета - с дължина около 25 см:


7. Стартова култура на ротифери - Живи Ротифери:


8. Храна за ротиферите - Жив фитопланктон - Nannochloropsis oculata:


9. Макетно ножче и ножица:


След набавянето на всичко необходимо, може да пристъпим към подготовка на "съоръжението" и стартиране на самата култура.
Да започнем със самия съд („реактор“), в който ще отглеждаме ротиферите. Аз ще използвам РР бутилка 1,5 литра от минерална вода. Дневното количество ротифери, които може се получат от подобен "реактор" е напълно достатъчно за всекидневно подхранване на 200-300 литров рифов аквариум. При необходимост от по-големи количества трябва да се използват по-големи съдове. Например РР бутилки от 5, 7, 11 литра до различни по обем пластмасови кофи.

Да преминем към работа. Махаме етикета:


С макетното ножче внимателно пробиваме бутилката близо до дъното, като си пазим ръцете!


След това с ножицата изрязваме дъното на бутилката:


Вземаме втората РР бутилка - тя ще бъде нашият статив или стойка. Бутилката трябва да бъде същата, като тази използвана за реактора. Повтаряме пробиването и изрязването, но разликата е, че тук трябва да изрежем на около 10-12 см от дъното. Най-добре е първо да отрежем малко по-високо и след, като пробваме дали "реактора" стои достатъчно стабилно в стойката, ако е необходимо да намалим височината.


Трябва да се получи нещо подобно:


Разбира се, бутилката може да се използва в нормално положение. Тогава ще се наложи единствено да изрежете част от гърлото на една бутилка. Лошото в този случай е, че импровизирания "реактор" има по широко дъно. Така се образуват мъртви зони при движението на водата и там се отлага голяма част от фитопланктона, който трябва да е суспендиран във водата за да могат ротиферите да се хранят с него. Аз препоръчвам първия вариант, при който за дъно използвам конусовидната форма на бутилката. Така тръбичката за въздух, поставена близо до капачката, не позволява утаяването на фитопланктона.

Продължавам...

Отрязвам две парчета маркуч (шлаух). Едно около 5-6 см и едно с дължина, колкото е необходима за да свържа помпичката за въздух с реактора. Задължително премерете преди да отрежете! По-дългия маркуч не е проблем и е за предпочитане, пред принудителното ходене до кварталния зоомагазин.


На единия край на маркуча поставям кранчето за регулиране дебита на въздуха:


След това закрепям малкото парче маркуч, от другата страна на кранчето:


Вкарвам късия маркуч в отвора за въздух на аераторната помпичка:


Ако нивото на аераторната помпичка е по-ниско от нивото на водата в реактора, ще се наложи да използвам един възвратен клапан:


Той предотвратява гравитачното навлизане на вода в помпата при спиране на тока. За целта трябва да се среже маркуча и да се постави клапана, като се спазва за правилната посока за движение на въздуха. Въздухът може да преминава само в едната посока! Тъй като в нашата ферма държим подобна техника високо над стелажите, аз няма да използвам възвратно клапанче. На другия край на маркуча поставям пластмасовата тръбичка (в моя случай пипета от 2 мл):


Ако диаметърът на тръбичката е малко по-голям може да срещнете известни трудности. Ще трябва или да нагреете края на маркуча или да намачете тръбичката с малко мазнина. Препоръчвам използването на силиконова грес, която всеки уважаващ себе си морски акварист би следвало да има в своя арсенал. С нея може да мажете всички О-пръстени на холендри, кранове, затягащи болтове на скимъри, помпи, реактори и др. Tова е.

Реактора е готов!

В следващите снимки ще използвам статив предназначен за две 1,5 литрови бутилки, който съм си направил от 5 мм черно разпенено PVC.


Може да използвате нещо подобно за да поставите културите с ротифери в шкафа на аквариума. Ако разполагате с дозираща помпа може да автоматизирате подаването на живи ротифери през ноща, когато храненето на LPS коралите е най-интензивно. Така, надявам се да не се е наложило да използвате лейкопласт или бинт, защото не съм го включил в предварителния списък.

Стартиране на домашната култура от ротифери

Преди да започна с обясненията, ще отворя една малка скоба:

Инструкцията по-долу гарантира стартиране и безпроблемно отглеждане на ротифери, когато използвате продуктите, които съм дал в началото. Ако използвате друга стартерна култура и храна, препоръчвам да спазвате препоръките на съответния производител!

Изсипвам цялото съдържание на бутилката с ротифери (от 500 ml) в реактора:


Поставям още около 100-150 ml прясно приготвена солена вода – FSW (ще ползвам това съкращение от Fresh sea water, широко разпространено по англоезичните форуми и фейсбук групи за отглеждане на морски риби, корали и безгръбначни).


FSW трябва да има соленост 30 промила (плътност около 1,0195 или относителна плътност 1.0225 при 25 градуса) - въпреки, че ротиферите понасят стоически широки граници в солеността на водата. Препоръчвам първоначално да спазвате тази соленост за да ограничите до минимум възможните причини за срив (или т.нар. "краш") на културата. След няколко дни, до седмица, може да доведете постепенно солеността до ниво, равно на това във вашия рифов аквариум. Най-добре е да си приготвите по-голямо количество вода, тъй като тя ще ви е необходима всекидневно за да добавяте към културата с ротифери. Една 5 литрова кофа или бутилка от минерална вода ще свърши чудесна работа.

След доливане на 1/3-1/4 на FSW към културата, поставям тръбичката за въздух и включвам аераторната помпичка. Необходимо е да регулирам количеството въздух, което постъпва в "реактора". Въпреки, че е доста относително, препоръчвам да пускате около 5-6 мехурчета в секунда. Повече или по-малко не е от особенно значение, просто трябва да наблюдавате за наличие на добър кръговрат на водата в бутилката.

След като регулиралам въздушния поток, е неодходимо да "нахраня" вечно гладните ротифери. За целта към културата добавям малко количество фитопланктон - толкова, че водата да добие съвсем лек зелен нюанс.


Избягвайте прехранването, както и продължителния глад. И в двата случая, културата може да се срине, тъй като ротиферите започват да се размножават полово и да образуват спящи яйца (цисти).

Кога и как да храним ротиферите?

Препоръчвам хранене с малки дози няколко пъти през деня. Ако използвате жив фитопланктон, задължително разклатете бутилката преди да добавите нужното количество! Ако използвате Easyroti отсипете, колкото ви трябва и разредете гъстата течност преди да я използвате за хранене.

Не искам да дам объркващи и подвеждащи препоръчителни дози на фитопланктона в милилитри. Всичко зависи от моментното състояние на културата и от потреблението на ротиферите. Цветът на водата е определящ и трябва да изглежда долу-горе така:


Когато водата стане бистра и едва долавяте зеленикав оттенък е време за нова порция храна. След известно време ще добиете рутина и това ще ви изглежда детска игра.

Така. Вече имаме стартирана култура от ротифери и ще кажа няколко думи за грижите, които трябва да се полагат за нея.

Грижи за културата от ротифери

За ежедневното хранене вече споменах - с малки дози, колкото по-често, толкова по-добре. Колкото по-често и на по-малки дози слагате храната, толкова повече ротифери ще има в културата. През първите 2-3 дни след "старта", добавяйте по около 100 мл FSW, докато доведете работния обем до около 1000-1200 мл. След, като достигнете работния обем е желателно ежедневно да отливате 1/3 от водата. Тази вода с ротифери и фитопланктон, ще използвате за подхранване на вашия рифов аквариум.

След това възстановете нивото, чрез добавяне на FSW. Ако искате да използвате ротифери за изхранване ларви на морски риби, ще трябва да филтрирате водата през сито с подходяща едрина - 52 микрона. Тук може да разгледате сита с различна едрина, които са подходящи за ротифери, артемия и различни култури от копеподи. За още по-добри резултати, както при отглеждането на рибни ларви, така и за подхранването на рифовия аквариум е необходимо ротиферите преди да бъдат дадени за храна, да бъдат "обогатени". За целта аз използвам Easyrich Prof.

Веднъж на две седмици е необходимо да подменяте реакторната бутилка, тъй като по нея се натрупва много детрит, органика и обраства с зелени алги.

На много места се препоръчва да се използва вода от аквариума. Аз мисля, че това рано или късно ще доведе до срив на културата. Причините са много и тяхното раглеждане не са обект на тази публикация.

Ако имате допълнителни въпроси или искате да споделите своя личен опит в отглеждането на ротифери ще се радвам да коментирате в пост под публикацията.

Пожелавам безброй приятни емоции около домашния риф!

0 Коментара

За да коментирате трябва да се Регистрирате